Turbūt visi žino posakį „būtinas kaip oras“, kurį naudojame kalbėdami apie gyvybiškai svarbius dalykus.

Oras mums labai svarbus. Tai faktas. Be vandens žmogus gali išgyventi 3 dienas, be maisto – 3 savaites, o be oro – tik 3 minutes, nes deguonies atsargos mūsų organizmuose yra nedidelės, tik apie 2-2,5 litro.

Iš tikrųjų mūsų (ir visų kitų gyvų organizmų Žemėje) gyvybei palaikyti yra būtinas ne oras, o deguonis, kuris yra sudedamoji oro dalis.
Remiantis Vikipedijoje nurodoma oro sudėtimi, jį sudaro 78,3% azoto, 20,9% deguonis, 0,03% anglies dioksido, 0.94% argono, taip pat nedideli kiekiai vandenilio, helio, neono ir kitų dujų. Šių dujų santykis ore iki 80km aukščio yra beveik toks pat bet kurioje pasaulio dalyje. Ore taip pat yra vandens garų, dulkių ir dujinių teršalų, kurių kiekis priklauso nuo vietovės.

Deguonies badas žmogui prasideda, kai deguonis koncentracija sumažėja iki 16 %. Taip nutinka, jeigu daug laiko praleidžiame nevėdinamoje patalpoje, kvėpuojame tuo pačiu oru, deguonies koncentracija ore pamažu vis mažėja, pradedame jausti nuovargį, mieguistumą, svaigulį, sutrinka medžiagų apykaita, raumenų tonusas, pagreitėja senėjimo procesai.

Jeigu rūkote, negaluojate, prastai jaučiatės ar sergate, šviežias oras jums dar reikalingesnis, nes atsistatydamas po ligos kūnas ima šalinti gerokai daugiau toksinų ir nuodingųjų medžiagų, nei įprastai sveiko žmogaus kūnas.

Pastato vėdinimo sistema užtikrina, kad nuolat gautumėte dozę šviežio oro.

Vėdinimas gali būti 3 tipų:
1.natūralus (per orlaides, vėdinimo angas, langus, plyšius), 2.mechaninis (ventiliatorių pagalba),
3.mechaninis su šilumos rekuperacija. Tai toks patalpų vėdinimo būdas, kurio metu šalinamo oro šiluma naudojama tiekiamam orui pašildyti. Rekuperatorius išvalo orą aplinkos teršalų ir vabzdžių, taip užtikrindamas komfortišką ir sveiką vidaus mikroklimatą.